Demokratik Sol Partiye Tebrik Ziyareti

Genel Başkan Ayhan Çivi beraberinde Eğitim Hak-Sen Genel Başkanı Hanifi Gökçek, Haber Hak-Sen Genel Başkanı Yılmaz Kaya, Kültür Hak-Sen Genel Sekreteri Suna Bayram, Büro Hak-Sen Genel Mali Sekreteri Özgür Tuncer ve Büro Hak-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri İsmet Taş’tan oluşan heyetle Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Masum Türker’i makamında ziyaret ederek başarılar diledi.

DSP Genel Başkanı Masum Türker’e Haksen 4/C raporunu sunan Genel Başkan Ayhan Çivi, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandumdan sonra bir yasama yılı geçmesine rağmen kamu görevlilerinin başta toplu sözleşme hakkı olmak üzere sendikal haklarla ilgili Anayasadaki değişikliklerin hayata geçirilemediğini hatırlatarak, çok kısa bir sürede yapılacağı söylenen düzenlemelerden de umutlu olmadığını söyledi.

Kamu görevlilerinin sendikal haklarıyla ilgili yapılacak değişikliklerle hakkında sadece yetkili sendikalarla görüşülmesini de eleştiren Genel Başkan Ayhan Çivi, diğer kamu görevlilerini temsil eden sendikaların da bu konudaki görüşlerinin alınması gerektiğini ifade etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, kamu görevlilerin örgütlü olmasının önemine değinerek, "Kamu çalışanlarına ve emeklilere yüzde 10 zam verilmeli" dedi.

DSP Genel Başkanı Türker, "Kamu çalışanlarının örgütlü olması, Türkiye için çok önemlidir. Diğer kesimlerdeki örgütlenme çabaları, sendikacılık, yavaş yavaş yok olma noktasına getiriliyor. Bunun desteklenmesi gerekmektedir" şeklinde konuştu.

"Dünya'da bir kriz yaşanıyor" diyen Türker, bu krizin Türkiye'ye yansımasının farklı olacağına işaret etti. ABD'nin notunun düşürüldüğünü ifade eden Türker, "Doların değer kaybetmesi gerekirken, Türkiye'de dolar değer kazanıyor. Gümrük kapılarında tutulmuş olan yurtdışı enflasyon üreticisi doların değer bulmasına bağlı olarak, Türkiye'de farklı bir yapılanmaya gidiyor. Buna dikkat etmek gerekir" diye konuştu.

Bu durumda alınması gereken önlemin kamu çalışanlarıyla toplu sözleşme görüşmelerinde kamu çalışanlarına yüzde 10 civarında bir ara zammın verilmesi olduğunu kaydeden Türker, bu zammın aynı zamanda emeklilere yansıtılması gerektiğine de değindi.
Eklenme : 24 Ağustos 2012

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : (0312)2290325 - Faks : (0312)2290326